Betyárleves

Összetevők

30 dkg sertés hús, 10 dkg valamilyen húsos, füstölt szalonna  1 db répa 1 db gyökér 1 db zeller 1 cs petrezselyem
1 db zöld paprika 1 fej hagyma 1 evőkanál liszt fél csokor kapor 15 dkg csiperkegomba 2 paradicsom 1 dl tejföl
só, bors

Elkészítés

Kockákra vágott szalonnát felkockázzuk és feltesszük egy lábasban száradni. Majd hozzátesszük a hagymát és üvegesre pároljuk, a felkockázott húst hozzáadjuk, megpirítjuk, sózzuk. Hozzáadjuk továbbá a karikára vágott leveszöldséget, a felszeletelt gombát, a hosszába vágott zöldpaprikát. Pirítjuk együtt 2-3 percig, majd felöntjuk 1 liter vízzel. Beletesszük a felvágott paradicsomot és fedő alatt 30 percig főzzük. Közben a tejfölben elkeverjük a lisztet és az apróra vágott kaprot. A levest behabarjuk vele és tovább együtt forraljuk.


 

Bográcsgulyás

A szombaton főzött receptjénél alkalmazott mennyiségek 12-15 emberre értendők.

Az előkészületek után először az apró kockákra vágott füstölt szalonna került bele a bográcsba. (én a max. kétujjnyi változatot szeretem, amit a következőképpen vágok föl: először egyik irányban sűrűn bevagdalom a bőrig, majd 90 fokkal elfordítva megismétlem ezt. Ezután oldalra fordítom a delikvenst, és igy könnyedén lemetélem az apró szalonnakockákat.

Sokkal egyszerűbb a darabolás, és a zsírt is könnyebben adja ki magából.) Miután kiizzadta zsírját belekerült 6 fej vöröshagyma apróra vágva, kevéssel később 3 édes és két csípős paprika karikára vágva. Laza pirítgatás után belekerült 3 ek. pirospaprika majd szaporán követte őt a kockára vágott 1,5 kg marhahús az utolsó vízzel együtt. Addig maradt így csöndes pirulásban, míg elfőtte a levét. Ekkor jött egy guriga zeller, 3 dundi répa, 3 karcsúbb gyökér kockára vágva, és rövid együtt pirongatás után kellő mennyiségű -kb.2-3l.- víz. Mikor a víz fölforrt már csak lustább tűzzel főztem tovább. Közben belekerültek a fűszerek: só, fehérbors, borsikafű, petrezselyem, zsálya, egy-egy tubus gulyáskrém és piros arany.

Csöndes és borozós beszélgetéssel töltöttünk el vagy 1,5 órát, persze eközben ügyelve az egyenletes tűzre. Lassan úgy éreztem, hogy a hús félig megpuhult így belekerült vagy1,5 kg kockára vágott krumpli. Kissé sótlannak érezvén még egy utolsó igazítást végeztem az ízhatáson aztán már csak a borok hőfokára, és kellő mennyiségére kellet figyelnem.


 

Bajai halászlé 1.

Hozzávalók: 1 kg ponty, 15 dkg hagyma, 5 dkg házi paprika, 2 dkg só, 10 dkg paradicsom, 5 dkg zöldpaprika, (esetleg ennek megfelelő mennyiségű lecsó), 2-3 cseresznyepaprika, 4 adag gyufatészta

A pontyot megtisztítom, fejét, farkát levágom, törzsét felszeletelem, és sűrűn beirdalom, késpengével lepattintom a keserűfogát. A hagymát apróra vágom, 3 liter vízbe felteszem főni a hallal együtt. Mikor kiforrta a habját, beleteszem a sót és a paprikát, a paradicsomot és a paprikát, valamint a cseresznyepaprikát. Erős tűzön egyórai forrást követően kifőtt és leöblített gyufatésztára tálalom a levet, majd ezt követően a halszeleteket fogyasztjuk el.

Gyufatészta a bajai halászléhez

Ahány személy, annyi tojásból készül. Annyiliszttel gyúrjuk össze, hogy jó kemény tésztát kapjunk. Víz nélkül készítjük! A tésztát kerek, gyufaszál vastagságúra nyújtva olyan széles szalagokra vágjuk, mint a gyufaszál hossza. A szalagokat gyufaszál szélességűre metélve lobogva forró, sós vízben kifőzzük. A kifőtt tésztából ki-ki, ízlésének megfelelő mennyiséget rak a tányérjába, majd rámeri a halászlét.

 

Bajai halászlé 3. (Marcsi módra)

Hozzávalók: Személyenként fél kilogramm hal (vegyesen: ponty, törpeharcsa, kárász, ki mit szeret) Minden kilogramm halhoz 1 közepes fej hagyma, minden kilogramm halhoz 1 púpozott evőkanál őrölt pirospaprika, ízlés szerint só, cseresznyepaprika.

Elkészítése: A halat megtisztítjuk, a fejet félbevágjuk, és mindent lesózunk A bográcsba (nem lábos meg ilyesmi) beletesszük az apróra vágott hagymát, a lesózott halat és a vizet. Annyi vizet számolunk, hogy 1 kg halhoz 1.2 - 1.3 liter víz legyen. Ezt feltesszük forrni, ha felforrt, beletesszük a pirospaprikát, a cseresznyepaprikát. Közepes forrású legyen, itt úgy mondják, hogy úgy forrjon, mint a lúg. Van, aki tesz bele paradicsomot vagy pici vörösbort, hogy a hal ne essen szét. Kb. 30-35 percig forraljuk és kész. Gyufatésztával tálaljuk először a levét, majd külön a halhúst. Tehát mint látod, mi nem passzírozzuk, nincs alaplé. Ebben benne van a hal minden alkotóeleme egyben. A legjobb szabadtűzön főzni, és akácfával tüzelni. Itt a bajai halfőzőn is mindenki fával főzi.

Bakonyi betyárleves 1.

Hozzávalók 6 személyre: 50 dkg marhaszegy, fél levestyúk, 5 dkg vegyes zöldség, 10 dkg zeller, 5 dkg laskatészta, 5 dkg vöröshagyma, só, pár szem fekete bors

A marhahúst nagyobb kockákra, a tyúkot 5 darabba vágjuk és feltesszük főni. Ha a hús félig megfőtt, hozzátesszük a csíkokra vágott zöldséget, a fűszert és készre főzzük. Tálaláskor csusza vékonyságú laskát főzünk bele.

Elkészítési idő: 1 óra

Bakonyi gombaleves

Hozzávalók: 1/2 kg vargánya gomba, 15 dkg füstölt, húsos szalonna, 20 dkg parasztkolbász, 2 dl tejföl, 1 kis fej vöröshagyma, 1 ek. liszt, pirospaprika, só, őrölt bors, 1-1 teáskanálnyi finomra vágott zsálya és kakukkfű

A szalonnát felkockázzuk, zsírjában kisütjük. A szalonnatepertőt kiszedjük, és a zsírból is félreteszünk 3 evőkanálnyit. A maradék zsíron megpároljuk a felszeletelt gombát, közben sózzuk, borssal és zöldfűszerekkel ízesítjük. Felöntjük 2 liter vízzel, és jól felforraljuk. A félretett zsíron megpároljuk az apróra vágott vöröshagymát, hozzáadjuk a lisztet és a pirospaprikát, levessel hígítjuk, majd az egészet a leveshez öntjük. Beletesszük a felkarikázott kolbászt meg a tejfölt és összeforraljuk. Ízlés szerint utófűszerezzük és forrón tálaljuk.

Elkészítési idő: kb.45 perc

Babgulyás őzből vagy szarvasból

 

1,5 kg kockákra vágott húst és fél kg beáztatott babot egyszerre odateszek főni. Belekerül még 1-1 felkarikázott répa és gyökér is, valamint egy fej vöröshagyma egészben. Fűszerezem köménnyel, és egy száraz cseresznye- vagy csöves paprika is beleugrik. Ha már félig főtt megsózom, és közben megcsinálom a rántást is. Ezt 3-4 dl tejföllel és néhány kanálnyi forró lével feleresztem így kerül bele a bográcsba. Egyet fortyan és kész. Van, aki krumplival, van, aki nokedlivel szaporítja, ki hogy szereti.

Gombás káposztaleves

 

Vegyünk két jóképű füstölt csülköt és áztassuk be őket éjszakára. Másnap friss vízben főzzük meg, utána csontozzuk ki és vágjuk fel kockára. A bográcsot szárítsuk ki a tűz fölött - nem megfeledkezve néhány deci csülöklé félretételéről! - tegyünk bele 15 dkg zsírt, olvadás után 3 fej apróra vágott vöröshagymát. Hintsük meg kevés liszttel, és pirítsuk, míg megbarnul. Ekkor tegyük bele a pirospaprikát és engedjük fel a csülöklével. Adjunk hozzá 1 kg savanyú káposztát és a levét is - ha kevés pótoljuk vízzel, amíg jól el nem lepi az összes hozzávalót-. Ebbe beletartozik még az összevágott hús és cirka fél kg feldarabolt gomba is. A sózással nagyon óvatosan bánjunk, mert a hús és a káposzta is sós! Ha a káposztánk megfőtt tejfölözzük meg bőven - 6-7dl -.